


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Hold Current | 15 mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 3 mA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 600 mV |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 200 A |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 600 V |
| On-State Voltage | 1.4 V |
| On-State Current | 13 A |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$1.40131
Ext.Price$1.40131
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.40131 | $1.40131 |
| 10 | $1.10688 | $11.06880 |
| 25 | $1.03104 | $25.77600 |
| 50 | $0.96038 | $48.01900 |
| 100 | $0.82237 | $82.23700 |
| 300 | $0.77703 | $233.10900 |
| 500 | $0.73419 | $367.09500 |
| 1000 | $0.68928 | $689.28000 |
